Wnętrza

Wnętrza - temat, który od dawna chciałam poruszyć.
Notatnik miał być dla mnie pomocą i miejscem inspiracji, ale jakoś nie mogłam się do tego zabrać. Może, dlatego, że jest to tak obszerny temat i nie wiadomo, od czego zacząć.
Zacznę, więc od mieszkania!
Mieszkanie powinno ochraniać człowieka przed wpływami pogody i zapewniać dobre samopoczucie, być miejscem, do którego chce się wracać. Dlatego tak ważne jest położenie mieszkania w krajobrazie, usytuowanie pomieszczeń w domu i rozwiązanie budowlane. Kupując mieszkanie w bloku powinniśmy zwracać uwagę na widok z okna, nasłonecznienie czy poziom hałasu. Oczywiście takie mieszkania są dużo droższe.
Kupując natomiast projekt domu radziłabym zwrócić uwagę jak będzie on usytuowany na naszej działce. Działki budowlane są różne i nie zawsze można znaleźć odpowiedni projekt. Ważne jest, aby pomieszczenia takie jak hol, wejście do budynku, pomieszczenia gospodarcze, pralnia, kotłownia, schody( klatka schodowa) garaż, piwnica, kuchnia znajdowały się od strony północnej, północno zachodniej lub północno wschodniej części działki. Pomieszczenia mieszkalne( pokój dzienny, jadalnia, pokój zabaw dla dzieci, ogród zimowy) i sypialnie powinny znaleźć się od strony ogrodu i po stronie nasłonecznionej, czyli południowy wschód, południowy zachód.
Najbardziej wartościowa strona domu to południe. Idealnie oświetlona latem i silnie nasłoneczniona zimą.

Nie tylko usytuowanie domu względem stron świata wpływa pozytywnie na nasz nastrój, zdrowie i sprawność fizyczną mają wpływ na to czynniki tworzące klimat wnętrza a jednym z nich jest barwa, chętnie wprowadzana do naszych domów. Barwy mogą wywoływać dobre lub złe samopoczucie, aktywność lub pasywność. W zakładach przemysłowych, biurach czy szkołach mogą wzmagać lub osłabiać wydajność pracy. Barwy oddziałują na człowieka pośrednio poprzez wywołanie różnych efektów fizjologicznych lub przestrzennych, np. poszerzenia lub zwężenia pomieszczeń.


Największą aktywność ma barwa pomarańczowa, następnie żółta, czerwona, zielona i purpurowa.
Najmniejszą aktywność ma barwa niebieska, zielononiebieska i fioletowa. Są to barwy zimne działają pasywnie, uspokajająco lub skupiająco. Oczywiście oddziaływanie danej barwy zależy od jej nasycenia i jasności oraz miejsca jej użycia.
Jak działają barwy we wnętrzu?

Ciepłe i jasne barwy od góry działają na intelekt człowieka pobudzająco, z boku rozgrzewająco, zbliżająco, z dołu zaś odciążająco, wznosząco.
Ciepłe i ciemne barwy od góry działają zamykająco, z boku odgradzająco z dołu dają wrażenie stabilności.
Zimne i jasne barwy od góry działają rozjaśniająco i odprężająco, z boku prowadząco, z dołu ułatwiająco – zachęcając do biegu.
Zimne i ciemne barwy od góry działają zagrażająco, z boku zimno i smutno, z dołu obciążająco, ściągają w dół.

Podpowiedź na nastepny post: Znaczenie kolorów.

Pozdrawiam serdecznie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz