niedziela, 20 maja 2012

Ogródek zaczyna kwitnąć

Codziennie idę do ogródka przywitać się z roślinami. I choć ogródek jest malutki rośliny potrafią zaskoczyć :)
Szałwia na przykład wypuściła pędy kwiatowe i na pewno za kilka dni zacznie kwitnąć. Pędy kwiatowe puszczają irysy i tylko patrzeć kiedy zakwitną, a jeszcze dwa dni temu nie było nic widać. Chciałam pokazać wam orlika który zakwitł i zawilca leśnego. Rozwinęły się już pięknie liście funki czekam teraz na kwiaty. Z dnia na dzień pięknie rozwija się astible. W tym roku kupiłam sobie dwie róże: białą i żółtą. Jak na razie pięknie rosną i czekam z utęsknieniem jak będą wyglądać. Zawsze chorowałam na żółtą różę i w końcu ją mam.
Teraz w ogródku kwitnie bratek, orlik i zawilec leśny oraz truskawki w skrzynkach :)


Zawilec leśny (Anemone silvestris) jest pełen uroku. Przypomina dziko rosnące w lasach, ale ma znacznie większe kwiaty i jest wyższy. Kwiaty są czysto białe i ukazują się właśnie w maju. Zawilec ten ładnie komponuje się w pobliżu krzewów posadzony grupowo lub na rabatach wiosennych. Wymaga żyznej wilgotnej gleby i pół cienistego stanowiska. Rozmnaża się go przez podział roślin na początku kwietnia i w sierpniu. Sadzi się co 15 cm.


Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) ma kwiat o wyjątkowym kształcie:  5 płatków(u dołu zakończonych ostrogą, u góry tępych) tworzą jakby dzwonek, pozostałe 5 natomiast, dłuższych i ostro zakończonych, otacza go luźnym kołnierzem. Barwa kwiatów jest równie ciekawa, przeważnie występuje w dwóch kolorach - inna w płatkach środkowych i i inna w otaczających.   Orliki kwitną w maju i czerwcu. Wyrastają do 70-100cm. Nadają się na rabaty bylinowe i kwiat cięty . Mają delikatne dekoracyjne liście. Orliki nie są wymagające, potrzebują przeciętnie żyznej i dość wilgotnej gleby. Rosną w słońcu jak i w lekkim półcieniu. Rozmnaża się je przez podział w sierpniu. Orliki są bylinami krótkowiecznymi, giną zwykle po 4 latach.
Pozdrawiam serdecznie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz