poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Ogród Ziołowy

Zioła to cenione rośliny w ogrodzie. Są roślinami leczniczymi i przyprawowymi o wspaniałym aromacie i smaku. Nie często mogą poszczycić się pięknymi okazałymi kwiatami, ale mają za to przepiękny zapach i ozdobne liście. Dzięki tym walorom dekoracyjnym mogą być uprawiane jako rośliny ozdobne lub pomiędzy rzędami w warzywniaku. Większość ziół obecnie uprawianych to nadal dzikie gatunki, chociaż istnieją odmiany różniące się wysokością, kolorem liści i kwiatów, to czyni je bardziej atrakcyjnymi.

UPRAWA ZIÓŁ

Wiele ziół jest pochodzenia śródziemnomorskiego i preferuje stanowiska słoneczne i przepuszczalne gleby. Niektóre zioła tolerują miejsca częściowo zacienione i wilgotne, lecz gleba nie może być podmokła, a cień stały i głęboki.

Zioła, które tolerują cieniste i wilgotne miejsca:

- Arcydzięgiel Litwor ( Angelica archangelica) - Bez Czarny (Sambuces nigra) - Lubczyk (Levisticum officinale) Zdjęcia bzu i lubczyka zaczerpnięte ze strony plantsgallery

- Marchewnik anyżowy (Myrrhis odorata)
- Marzanka wonna (Asperula odorata) - Melisa lekarska ( Melissa officinalis) - Mięta (Mentha) - Pietruszka (Petroselinum crispum) - Szczaw zwyczajny (Rumem acetosa) - Trybula ogrodowa (Anthriscus cerefolium) - Złocień maruna (Tanacetum parthenium) - Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) Zdjęcia zaczerpnięte ze strony plantsgallery

Chcąc uprawiać zioła w ogrodzie możemy wydzielić kącik zielarski lub, gdy mamy więcej miejsca założyć oddzielny ogród i uprawiać w nim wiele ziół razem. Osiągniemy nie tylko efekt dekoracyjny, ale i mieszankę aromatów. Gdy brak nam miejsca na ziołowy ogród możemy je uprawiać razem z roślinami ozdobnymi. Dla ziół przyprawowych, które używa się w dużych ilościach takich jak pietruszka, trybula ogrodowa i koper ogrodowy najlepszym miejscem będzie warzywnik. Można je wysiewać rzędami między warzywami lub jako obramowania ogrodu warzywnego.
Bardzo spodobał mi się pomysł uprawy ziół na rabacie w kształcie koła od wozu.
W ten sposób uprawiać można kilka ziół.
Zioła można uprawiać również w pojemnikach. Wiele ziół dobrze w nich rośnie. Od wiszącego kosza do doniczek. Trzeba pamiętać, aby pojemniki były z otworami drenażowymi i warstwą porowatego materiału na dnie. Najlepiej rosnące zioła w pojemnikach to: Trybula, pietruszka, szczypiorek, lebiodka, hyzop lekarski i tymianek. Następny post poświęcony będzie planowaniu nasadzeń, zbiorze i przechowywaniu ziół.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz